Dofinansowania na założenie firmy w 2014 r.

Początki działalności gospodarczej to bardzo trudny okres, w którym mogą rozstrzygnąć się dalsze losy naszej firmy. Od wielu lat osoby, mogą liczyć na wszelkiego rodzaju dofinansowania na założenie własnej firmy, które mogą pomóc przetrwać te trudne momenty. Nie inaczej będzie w 2014 r.

Dofinansowania w 2014 roku

Dzisiaj osoba z pomysłem na biznes miewa bardzo ułatwione życie. Nie musi brać kredytów czy też zapożyczać się u znajomych, aby móc otworzyć swoją działalność. Osoby takie mogą korzystać z dofinansowań na otwarcie działalności. Środki te najwygodniej jest podzielić na dwie grupy – związane z Programem Operacyjnym Kapitał Ludzki lub też z Urzędami Pracy. Przyjrzyjmy się bliżej tym dwóm rozwiązaniom.

Fundusze europejskie

Dofinansowania są przyznawane na poziomie regionów, a więc województw. Osoba chcąca założyć własną działalność, powinna na początku (oczywiście po zwerbalizowaniu pomysłu na biznes) odnaleźć odpowiedniego koordynatora projektu. Następnie należy zapoznać się z informacjami dostarczanymi przez owego operatora. Kolejnym krokiem jest najczęściej rekrutacja do projektu, wiążąca się z koniecznością odbywania wszelkiego rodzaju szkoleń związanych z prowadzeniem biznesu. Jeżeli wszystko przejdzie pomyślnie, to uczestnik projektu może otrzymać pomoc w wysokości 40 000 zł oraz wsparcie pomostowe, w wysokości 1 200 zł miesięcznie. Oczywiście nie można zapomnieć o wszelkiego rodzaju programach doradczych, które dla młodego stażem przedsiębiorcy są wyjątkowo ważne.

Urzędy pracy

Dotacje z urzędów pracy przeznaczone są dla osób zarejestrowanych jako osoby bezrobotne. Wniosek należy złożyć do Powiatowego Urzędu Pracy, który w przeciągu miesiąca powinien rozpatrzyć wniosek. W ramach tej zapomogi, zakładający działalność może uzyskać do 20 000 zł jednorazowej kwoty. Co ulega silnemu zaznaczeniu – pieniędzy tych nie można przeznaczyć na składki na ubezpieczenia społeczne.

Przyszłość dotacji

Jak będą wyglądały dotacje w przyszłości – do końca nie wiadomo. W nowej perspektywie budżetowej na lata 2014-2020 nacisk kładziony będzie przede wszystkim na rozwój inteligentny, czyli zwiększanie wiedzy, kompetencji, wydajności oraz skuteczności. Wnioski o dofinansowanie powinny więc uwzględniać takie trendy. Jednocześnie warto jeszcze zwrócić uwagę, że szanse na otrzymanie dofinansowania są większe, jeżeli przedsiębiorca należy do grup uprzywilejowanych, czyli np. jest osobą niepełnosprawną, nie przekracza 25 roku życia czy też pozostaje bez pracy przez okres 12 miesięcy.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>