Dotacje z Urzędu Pracy

Istnieje kilka możliwości uzyskania finansowego wsparcia dla założenia własnej działalności gospodarczej. Choć najczęściej mówi się o funduszach Unii Europejskiej, to należy pamiętać, że wiele firm powstaje dzięki wsparciu Urzędu Pracy.

Dofinansowanie

O środki z Urzędu Pracy mogą ubiegać się osoby zarejestrowane jako bezrobotne. Z wnioskiem muszą udać się do Powiatowego Urzędu Pracy, który to ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku. Bezrobotny ma szansę na otrzymanie jednorazowego dofinansowania w wysokości ok. 20 000 zł, które to przeznaczone jest na pokrycie kosztów związanych z zakładaniem własnej działalności gospodarczej. Jednocześnie należy pamiętać, że opisywanych pieniędzy nie można przeznaczyć na opłacenie składek do ZUS.

Wniosek

Bezrobotny ubiegający się o dofinansowanie powinien poświęcić wiele uwagi przygotowaniu wniosku. Powinny znaleźć się w nim informacje dotyczące kwoty środków, o które wnioskuje bezrobotny, rodzaju i zakresu działalności gospodarczej, a także wszelkiego rodzaju kalkulacje i harmonogramy wydatków. Należy pamiętać, że we wniosku należy ująć proponowaną formę zabezpieczenia zwrotu dotacji. Może to być poręcznie, weksel, ale również zastaw rzeczy itd.

Pomysł

Podobnie jak w każdej innej dziedzinie życia, także i tutaj najważniejszy jest pomysł. Nie zmienia to faktu, że trzeba go odpowiednio doszlifować i ująć w ramy dobrego biznesplanu (zobacz jak przygotować biznesplan). Plan taki powinien być realny do wykonania. Jeżeli oprzemy się na zbyt optymistycznych założeniach już na etapie wnioskowania o dofinansowanie możemy mocno zderzyć się ze ścianą rzeczywistości.

Dodatkowe wymagania

Bezrobotny wnioskujący o dofinansowanie nie może prowadzić działalności gospodarczej przez 12 miesięcy przed złożeniem wniosku, nie może podjąć zatrudnienia przez 12 miesięcy od dnia założenia firmy oraz nie może zawiesić działalności przez pierwsze 12 miesięcy jej funkcjonowania.

Dofinansowanie z Urzędu Pracy, choć dużo mniejsze od unijnej dotacji, łatwiej otrzymać. Warto zastanowić się nad taką formą wsparcia przy zakładaniu swojej firmy.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>