Własna działalność gospodarcza – rozliczenie z US

Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą masz cztery możliwości rozliczenia się z fiskusem. Każda z tych opcji zawiera swoje wady i zalety, więc przyjrzyjmy się im wszystkim, abyś mógł wybrać opcję najbardziej atrakcyjną dla swojej działalności.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Jeżeli wybierasz opodatkowanie na zasadach ogólnych, Twój dochód opodatkowany jest według skali podatkowej 18-32 proc. Progiem podatkowym jest 85 528 zł i przekroczenie tej kwoty skutkuje w płaceniu 18 albo 32 proc. podatku. Podatnik co miesiąc wpłaca zaliczki na podatek. Zakończenie roku podatkowego skutkuje w obowiązku wypełnienia deklaracji PIT-36. Z jednej strony mamy do czynienia z klasycznym systemem opodatkowania, z drugiej zaś strony progresywny system zdecydowanie może odstraszać przedsiębiorców

Opodatkowanie liniowe

Zdecydowaną zaletą tej formy opodatkowania, jaką jest podatek liniowy, jest sama idea podatku liniowego wynoszącego 19 proc. Jednocześnie, poprzez PIT-36L nie możemy korzystać z preferencyjnego sposobu rozliczania się wspólnego z małżonkiem.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Bardzo ciekawą formą rozliczania się z Urzędem Skarbowym jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych związany z formularzem PIT-28. Uzależnia on stawkę podatku od formy prowadzonej działalności gospodarczej. Może ona wynosić zarówno 3 proc., 5,5 proc., 8,5 proc., jak i 17 czy 20 proc. Zależnie od zakresu wykonywanej działalności możemy sporo zyskać lub też stracić.

Karta podatkowa

W tym przypadku jesteśmy zobowiązani do płacenia stałej kwoty podatku. Jednocześnie istnieje pewne ryzyko, że w momencie, gdy koszty przekroczą dochody, i tak będziemy musieli zapłacić podatek.

Jak widać prowadzący własną działalność gospodarczą ma cztery możliwości rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Od jego własnych wyliczeń i ocen zależy, która forma będzie dla niego najbardziej optymalna. Nie jest to jednak błahostka, bowiem różnice w płaconym podatku mogą być zaskakujące!

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>